Njihuni me Karl Gega-jn, shqiptarin që gjendet varrosur afër Mozartit, Beethovenit dhe Schubertit…

Karl Gega karrierën si inxhinier e filloi me ndërtime rrugësh dhe ujësjellës në Venedik. Ndër të tjera ndihmoi në ndërtimin e rrugës “Strada d’alemagna”, rrugës nga Treviso për në Cortina d’Ampezzo. Gega ishte me prejardhje shqiptare. Eshtrat e Gegës janë të vendosura në varrezat monumentale të njerëzve më të shquar të Austrisë, pranë Mozartit, Beethoven-it,…

Lexo më shumë

Ky është kinezi Huanqin Xiau që vjedh naftën e nëntokës shqiptare, 3 miliardë euro në 17 vite, zero taksa nga mafia Bankers, manipulon shpenzimet, paratë ndahen sipas roleve

Pasuria nëntokësore e shqiptarëve vijon të vidhet prej 18 vitesh nga një kompani mafioze me emrin Bankers Petroleum Albania, në bashkëpunim me pushtetarët e korruptuar të të gjitha forcave politike, duke shkelur marrëveshjen me qeverinë shqiptare dhe vjedhur shqiptarët. Prapaskena ka siguruar disa të dhëna zyrtare, të cilat konfirmojnë vjedhjen më të madhe të pasurive…

Lexo më shumë

Historia e biçikletës në Shqipëri! Po si nisi historia? Kur u shfaq biçikleta e parë dhe kush i kish hipur asaj gjëje me dy rrota?

Nëse ka një qytet që lidhet me historinë e biçikletave në Shqipëri, ky qytet është Shkodra. Prandaj, nëse flasim për historinë e biçikletave të para në vendin tonë, kjo histori duhet të nisë nga qyteti në veriperëndim, që shtrihet në ultësirë, e ndoshta, kjo shtrirje gjeografike ka ndikuar edhe më shumë që biçikleta, pasi hyri…

Lexo më shumë

Vrasjet e vëllezërve Haklaj, avokati i familjes në Report Tv: Ishte krim shtetëror, kemi dorëzuar në SPAK video të reja! Berisha të merret i pandehur

Beqiri theksoi se ish-kryeministri Sali Berisha ka urdhëruar vrasjen e Shkëlqim Haklajt. Sipas Beqirit SPAK ka vonuar dhe duhet të kishte marrë të pandehur tashmë Berishën. Duke u ndalur tek dëshmitarët, Beqiri u shpreh se janë 27, e shtoi se atyre duhet të sigurohet jeta pasi janë të trembur, ndrësa pohoi se disa janë të gatshëm…

Lexo më shumë

Prijësit çamë në Revolucionin Grek

Ndonëse pjesëmarrja e shqiptarëve (çamëve) për pavarësinë e Greqisë është e njohur gjerësisht, në burimet greke anashkalohet apo minimizohet ky kontribut. Ishin kapedanët shqiptarë të Çamërisë në shërbim të Ali Pashës, që i dhanë Greqisë së re trimat më të shquar në luftë për pavarësi: Noti Boçari, Kostandin Boçari, Marko Boçari, K.Xhavella, Jorgji Dhrako, Danglli,…

Lexo më shumë