U qëllua më ’21 janar’, gazetari Fatos Mahmutaj: Drejtësia e cunguar, Berisha dha urdhrin që të qëllohej drejt protestuesve

Sot shënohen 12 vite nga ngjarja tragjike në Bulevard, ku katër protestues mbetën të vr.arë nga të shtënat  e punonjësve të shtetit. Gazetari Fatos Mahmutaj, i cili mbeti i pla.gosur më 21 janar, rrëfen në Report Tv momentin kur u qëllua me breshëri ndaj protestuesve.

Mahmutaj thotë se nga kryeministria u qëllua me breshëri nga gardistët, e ndërsa pl.umbat kapën pranë tij edhe Hekuran Dedën, një prej viktimave të 21 janarit.

“Jam një nga ata dëshmitarë, të dëmtuarit që kam denoncuar ish gardistin Llupo që qëlloi drejt grupit që isha unë. Gjasat janë që të jem pla.gosur nga pl.umbat  e tij. E kam denoncuar publikisht.

Kanë dal videot, dhe ja ku jemi sot. Një njeri që nuk e di për ca është dënuar nga drejtësia. Me Hekuran Dedën kemi qenë thuajse ngjitur, momentin e goditjes së tij e kam të fiksuar në kujtesë. Ndoshta është goditur nga pl.umbi që më kapi mua, ose nga breshëritë e pl.umbave të Agim Llupos”, tha Mahmutaj.

Në një intervistë për gazetarin Nertil Agalliu, Mahmutaj thotë se drejtësia për 21 janarin është e cunguar dhe thotë se nuk ka më besim  se drejtësia do të vihet në vend. Përgjegjësi i vetëm për këtë ngjarje, Mahmutaj thotë se është ish-kryeministri Sali Berisha, për të cilin thotë se ai e dha urdhrin që të qëllohej drejt protestuesve.

“Kam mesazhe për sistemin e drejtësisë. Jam i sigurt që do përfundojnë në vesh të shurdhër. Drejtësia për 21 janarin është drejtësi e cunguar. Të paktën ai mesazhi që do ti thoja, na kurseni show-in më 21 janar. pl.umbat kanë ardhur nga godina e kryeministrisë. Te grupi ku ndodhesha unë, është qëlluar nga dy drejtime drejt nesh, Llupa që qëllonte nga dera e bodrumit dhe një tjetër nga lart.

Ka pak rëndësi nëse qëlloi Llupo apo ndonjë gardist tjetër, urdhrat direkt janë të dhënë nga Berisha nëpërmjet shefit të sigurisë, që ka qëlluar me pistoletë. I gjithë zinxhiri komandues i gardës përfshirë edhe Berishën janë përgjegjës të kësaj historie”, tha Mahmutaj.

Sot shënohen 12 vite nga një prej ngjarjeve që ka shënjuar më së shumti historinë e të paktën këtyre 32 viteve demokraci në Shqipëri, kr.imi i rëndë i 21 janarit 2011, kur u vr.anë në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ 4 protestues opozitarë nga arm.ët e punonjësve të shtetit: Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj.  /TEMA